ďťż

Rodzaje książek

Rodzaje książek
Jakie książki lubicie najbardziej i dlaczego? Podajcie tytuły, autorów, gatunki. I może jeszcze: a jakich nie lubicie i też dlaczego.

To na początek ja:

Nie mam ulubionego autora, czy książki. Z gatunkami też różnie bywa. Ogólnie to S.King (Lśnienie), C.Moore(Najgłupszy Anioł), A.Rice (Memnoch Diabeł), Tolkiena za "Władce..." (właściwienie jedna z nielicznych fantasy, jaka mi się podobała), J.Ćwieka (Kłamca), G.Orwella (Folwark Zwierzęcy) i jeszcze Królewna Śnieżka w wersji dla dorosłych, ale autora nie pamiętam (żaden pornol, prędzej "łamijęzor" językowy^^") Lubie też bezsensowne, prymitywne i głupie parodie^^"

Nie lubię...Hmm... Jakoś niebardzo mi podchodzi stylistyka stricte fantasy Ale są wyjątki.

Ostatnio zaczytuje się w Clive Barkera i jego Księgę Krwi. Naprawdę ciekawe opowiadania które były dla mnie natchnieniem do prowadzenia sesji ciekawych co pewnie dobrze pamiętasz Karolinko

Ernest Hemingway "Komu bije dzwon" (For Whom The Bell Tolls). Świetne. Nie będę się tu rozpisywał na temat tej książki ale jest to powieść o wojnie ze świetnym przesłaniem. W moje gusta trafiła od razu no i niezły pojazd po Niemcach ^^

"Dom Lalki" Ibsena. Jedyny dramat który mi podpasował. Dziwne ale strasznie mnie to wciągnęło. Raczej mało znana książka na którą i tak przypadkiem natrafiłem.

Z podobnym tytułem jest książka którą czytałem po angielsku. The House of Dolls, Dinura. Bardzo mocne. Mężczyzna który był w Oświęcimiu opisuje Dywizje Uciechy. Sformowane przez Niemców "oddziały" kobiet które były mówiąc bez owijania w bawełnę prostytutkami. Zapadło mi to głęboko w pamięć.

Przyznam szczerze, że do moli książkowych nie należę. Niestety, głównie co czytam to podręczniki od matmy, fizyki, zbiory zadań, notatki, podręczniki o szkicu inżynieryjnym, kompendium inżynierii budowlanej i takie tam. Plus dużo gazet. I książki takie z prawdziwego zdarzenia czytam rzadko. Lubię RPGi ale jak ta moja druga połówka powyżej nie lubię książek fantasy, nudne są dla mnie jak flaki z olejem. Jak coś czytam to zazwyczaj coś zupełnie przypadkowego. Aaaa... No poza Mroczną Wieżą na którą oczywiście czatowałem z Empiku I książki Kinga.
Ja natomiast ewidentnie do moli książkowych należę, choć nie mam ostatnio wiele czasu na czytanie.
Jakie książki lubię? Generalnie przeczytam wszystko, co mnie zainteresuję, bez względu na gatunek. Lubię zarówno znaną i cenioną fantastykę (głównie fantasy- ale tylko naprawdę dobre pozycje i wszelka alternatywa), klasykę literatury, dobry thriller, dobrą książkę psychologiczną, jak i od czasu do czasu wchłonąć sobie przyjemne czytadło typu "Saga o ludziach lodu" Margit Sandemo. Zachwycają mnie także nordyckie epopeje np. "Kalevala" czy "Beowolf".
Do moich ulubionych należą:
"Saga o wiedzminie" i "Trylogia Husycka" Andrzeja Sapkowskiego
opowiadania o inkwizytorze Jacka Piekary
opowiadania o Jakubie Wędrowyczu Andrzeja Pilipiuka
Kroniki Wampirów Ann Rice
opowiadania o medyku-patologu-szperaczu rodem ze średniowiecznego archiwum X Anny Kańtoch
nieśmiertelny Mistrz i Małgorzata oraz Faust
wspomniany już przez kogoś "Kłamca"
Siewca Wiatru i Obrońcy Królestwa Maji Lidii Kossakowskiej
a ostatnio także "Upadek Lucyfera" Wendy Alec
Mogłabym wymienić mnóstwo książek które mniej lub bardziej mnie zachwyciły.
Szczerze mówiąc czekam teraz tylko aż mój syn troszkę podrośnie, żeby móc czytać mu nie tylko wierszyki, rymowanki dla najmłodszych, ale przede wszystkim sare, dobre, iękne baśnie. Taki powrót do dzieciństwa może być bardzo fajny. Mam nadzieję że zachwyci go to, co mnie pasjonowało jako kilkulatkę
Zapomniał bym o Coelho. Świetnie książki z zaskakującymi myślami. Aż sobie podkreślałem i wypisywałem cytaty które były naprawdę dające do myślenia. Te jego książki to jak zbiór sprytnie przemyconych, głębokich przemyśleń. Znakomite

Polecam "Weronika postanawia umrzeć".
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Darmowe strony i fotoblogi